Podporujeme romské studenty na cestě za vzděláním
Podporujeme romské studenty na cestě za vzděláním

Ayat: Ani nevím, jak se to stalo, ale najednou jsem češtině rozuměla

Vložil/a Pavla Kolářová 03/31/2021


Ne všichni studenti a studentky Gendalos jsou romského původu – program pomáhá všem, kteří se ocitli ve složité životní situaci a potřebují podporu ve studiu. Naší studentce Ayat je 20 let a aktuálně je v třetím ročníku brněnského gymnázia v Ivančicích. Její rodina se přistěhovala do Brna z Iráku, když bylo Ayat 7 let. Nastoupila tak rovnou do 1. třídy ZŠ, aniž by uměla český jazyk nebo se dokázala dorozumět s učiteli a spolužáky. „Nechodila jsem na žádný speciální kurz ani doučování českého jazyka, prostě jsem rovnou nastoupila do 1. třídy, a to bylo vše. Já ani nevím, jak se to stalo, ale pamatuji si, že jsem češtině najednou rozuměla.“ Tak Ayat vzpomíná na své první roky ve škole a seznamování se s českým vzdělávacím systémem.  

Po základní škole pokračovala na gymnázium, kam se úspěšně dostala. Příprava na přijímací zkoušky však pro ni jako pro studentku s odlišným mateřským jazykem nebyla jednoduchá: „Češtinu jsem se učila jen ve škole a mluvením s lidmi, proto pro mě bylo výzvou porozumět např. některým slovům, která jsou v dnešní době už zastaralá a tolik se nepoužívají, a proto je neznám. Pamatuji si, že jsem viděla ve zkušebních testech na přijímačky slovo hoch a vůbec jsem nevěděla, co to je.“  

Česky už umí Ayat plynule, jazyk používá hlavně ve škole a s kamarády, doma se však s maminkou a dvěma sourozenci baví arabsky. „My dvě se sestrou umíme česky i arabsky, ale náš mladší brácha, kterému teď bude 18 let, však už tolik neumí, proto se s ním třeba dívám na filmy s arabskými titulky, aby si jazyk připomínal a nezapomněl.“ Rodina Ayat podporuje a je pro ni hodně důležitá. „Ani mi tak už nevadí distanční výuka – i když se to nezdá, jsem docela introvert a vyhovuje mi být doma s mamkou a sourozenci. Mám klid na učení, a to mi stačí.“  

Ayat je sice teprve ve třetím ročníku, ale už se poctivě připravuje na maturitu. Příští rok pak chce pokračovat na vysokou školu, zatím však ještě neví, kam si podá přihlášku. Jejím velkým koníčkem je totiž kresba, a proto se chce vydat spíše uměleckým směrem. „Moje mamka by chtěla, abych šla studovat třeba medicínu, já to ale tak necítím. Ráda bych nějakou uměleckou školu… když jsem byla mladší, chtěla jsem být návrhářkou, protože mě bavilo (a pořád baví) navrhovat a kreslit oblečení. Teď přemýšlím nad něčím víc praktickým, jako např. design interiéru. 

Ayat spolupracuje s naším programem už od roku 2018, kdy nastoupila na SŠ. Potřebovala pomoc se studiem na střední škole a doposud využívá zejména možnost doučování z češtiny. „Do Gendalos jsem se dostala přes moji starší sestru – program funguje dobře a jsem tam ráda. Pomáhají mi se studiem tím, že se můžu doučovat v předmětech, které mi moc nejdou. Zájemcům bych vzkázala, že si vybrali úžasné místo, a ať určitě neváhají a do Gendalos se přidají. 

Pozn. Ayat je autorkou přiložených kreseb.