Podporujeme romské studenty na cestě za vzděláním
Podporujeme romské studenty na cestě za vzděláním

Lukáš a Milan: Nebudeme studovat jen abychom “prolezli”

Vložil/a Kristina Studená 01/27/2021


Bráchové Milan a Lukáš mají za sebou trnitou cestu. Ve druhé třídě přestoupili na speciální školu, protože nezvládali učivo a chyběl jim někdo, kdo by s nimi látku dohnal. Ani tak to ale kluci nevzdali a rozhodli se vystudovat střední školu. Jsou ve 2. ročníku a snaží se, aby studium zvládali co nejlépe.

Jmenujeme se Milan a Lukáš. Jsme dvojčata a je nám 17 let. Vystudovali jsme speciální základní školu ve Slavkově u Brna. Jako malí jsme navštěvovali klasickou základní školu v Bučovicích. Vynikali jsme ve výtvarce a tělocviku. V první třídě jsme měli asistentku, s kterou jsme se po škole doučovali. Pamatujeme si, že na nás neměla trpělivost. Stěžovala si, že nám učení nejde a v druhé třídě nás už doučovat nechtěla. Vše jsme pak doháněli doma s mamkou, ale asi to nestačilo. Škola totiž navrhla přestup na speciální školu. Dodnes si myslíme, že kdyby nám doučovatelka zůstala, mohli jsme na běžné základce zůstat. V té době jsme ale nevěděli, jak se bránit a na koho se obrátit. Tak jsme to nechali být.

Chceme dělat naše řemeslo dobře

O fungování IQ Roma servis v Bučovicích jsme se dozvěděli od bratrance, když jsme nastoupili na střední odborné učiliště v Kyjově. Využili jsme příležitosti a začali se doučovat s doučovatelem, který chodí přímo k nám domů. Nechceme studovat jen proto, že se to tak „dělá“ a nějak „prolezeme“. Chceme mít dobré známky a pořádně se naučit zednickému řemeslu.

Jednou chceme vzít rodinu na dovolenou

V Gendalos potkáváme nové kamarády a také můžeme žádat o příspěvek ze Stipendijního fondu Gendalos. Díky tomu si můžeme zaplatit věci ke studiu. Nechceme pořád otravovat rodiče, kteří mají hromadu jiného placení. Až se situace kolem koronaviru uklidní, chceme začít chodit na box. Sportem se odreagujeme od školy, jsme v kondici a moc nás to baví. Po škole si chceme najít práci v oboru a být v ní dobří. Chceme si taky vydělat na řidičák, koupit si auto a vzít rodinu na dovolenou.